Det här är en nystartad ETF här i EU med inriktning mot preferensaktier. Just nu håller de på och bygger upp portföljen och den består nu uteslutande av USA-preffar. På sikt kan det komma bli en del preffar från EU också men man skall nog vänta sig USA-innehav i första hand. Jag tycker det här är en mycket intressant produkt då det saknats en bra möjlighet att göra en bred investering i preffar. Jag investerar i preferensaktier som en permanent del av min portfölj och jag skulle uppskatta att kunna komplettera mina enskilda innehav med en bra och bred placering som en sådan här ETF. Huruvida den här är bra får framtiden utvisa men den har goda förutsättningar.
Låt mig börja med att lyfta fram ett par dåliga saker först.
Valutarisk. Innehavet är i första hand dollarnoterade preferensaktier och det medför en valutarisk. Något vi med lätthet kan relatera till under 2025 då dollarn tappat kring 15 procent mot kronan. Det kan slå mycket hårt på kort sikt som månader och några år. På längre sikt är den där risken hyggligt hanterbar. Jag brukar vara försiktig med USA-preffar när dollarn står historiskt högt men det gör den ju inte nu.
Skatt. Fondbolag betalar skatt på utdelningar de tar emot. För USA-aktier är det 15 procent skatt som dras och det är alltså inget som fonden får tillbaka. Det artar sig som sämre avkastning. Så är det för alla Irländska och svenska fonder. Medan det inte blir en jättesmäll för tex en S&P500-fond som bara har cirka 1 procent utdelning så blir det desto mer märkbart i något med en hög utdelning som en sådan här fond.
Med det sagt vill jag direkt gå in på vad jag snappat upp om utdelningen. Fondbolaget siktar på en portfölj med preffar som genererar i snitt cirka 8 procent direktavkastning. Här får man justera för den där skatten jag nämnde ovan och kvar blir då en direktavkastning om cirka 6,8 procent. Utdelningen kommer betalas månadsvis och den första meddelas den 22 oktober och kommer ha X-dag 28 oktober. Paydate är 3 november.
Avgiften är totalt 0,9 procent vilket är högt men det är en aktivt förvaltad fond.
Det där med aktiv förvaltning är starkt positivt när det kommer till preffar. Det finns en rad olika usla förutsättningar som kan uppstå i en preferensaktie och indexfonderna köper dem rakt av oavsett hur dumt det kan vara. Ett exempel på det är en preff som handlas i $28 men snart kan lösas in för $25. En sådan preff köper indexfonden gladeligen medan den här aktivt förvaltade fonden undviker sådana smällar. En annan positiv faktor med den aktiva förvaltningen är att den här fonden kan delta direkt i introduktionserbjudanden av preffar. Medan indexfonderna väntar till efter noteringen och köper till högre priser. Jag har sett en del intervjuer utav fondens förvaltare Jay Hatfield och han verkar mycket skarp på just preffar och räntor.
Den här fonden ställer jag alltså mot svenska preffar och D-aktier. Valutarisken är där och medan jag inte dissar den helt och hållet så är jag bekväm med den i en sådan här bred investering. Jag är betydligt försiktigare med investering i enskilda USA-preffar med hänsyn till valutan. Vidare så ser jag då till den direktavkastning fonden spottar ur sig och jämför det med svenska preffar och D-aktier. Jag bedömer kreditrisken lägre i en sådan här fond jämfört med enskilda preffar. Om nu direktavkastningen blir kring 6,8 procent så står det sig mycket väl mot tex Sagax D som har 6 procent på kurs 33,5 kronor eller NP3 med 6,5 procent på 30,75 kronor. Ja visst är det surt att man går miste om den där skatten i fonden men investeringen ser ändå ut att stå sig väl mot mitt alternativ som är svenska preffar och D-aktier.
På Xetra där vi kan handla fonden har den ticker ASWN medan den på andra börser heter PFFI (LSE och Borse Italiana). Den finns upplagd hos Avanza, Nordnet och SAVR. I skrivande stund går den inte handla hos Avanza men de är på den pucken och den kommer nog igång snart. Oavsett är det väl ingen brådska. Man vill ju se hur utdelningen kommer igång först. Att den är i häraden av de där 6,8 procenten. Den första utdelningen kan man tänka sig blir på svagsidan. Fonden har precis startat och de har kanske inte hunnit dra in så mycket att dela ut ännu. Vi får se vad den landar på men jag tycker den är intressant om den landar strax över Sagax D eller än högre.
Om preffarna delar ut cirka 8 procent är detta fondens hela bruttoavkastning. Din egen avkastning blir efter lite avdrag. Drag av källskatt. Drag av fondavgift. Drag av din ISK-skatt. Kvar finns mindre än 5 procent. Till det valutarisk. Man kan lika gärna köpa en räntefond.
SvaraRaderaVad har isk-skatten med instrumentet att göra?
RaderaDet har ju betydelse för totala avkastningen.
RaderaSen när drabbas inte räntefonder av avgifter och ISK-skatt?
RaderaKänns lite goddag yxskaft över inlägget.
Anonymer. När produkten avkastar så lite som denna måste man ta hänsyn till skatten vid bedömning. Om du köper aktier och får en årlig avkastning på 10 procent spelar ISK-skatt mindre roll. Men lägger du pengar i denna skit får du mindre än 5 procent kvar . Till hög risk.
RaderaMen du drar även av källskatt av någon anledning, varför? Och varför skulle det vara stor skillnad mot en aktie som delar ut 10%, låter märkligt att ISK-skatt inte spelar någon roll alls i det fallet?
RaderaÄr du säker på att du har räknat rätt här??
Vilka räntefonder har en liknande avkastning?
Anonymer2251. Läste du ens Petruskos inlägg.
Radera? Om du inte tror på mig så skriver han ju att 15 procent av utdelning fonden mottar spolas ner i toaletten i form av källskatt och är förlorad. Och utdelning är i princip hela fondens avkastning. Du börjar med 8 procent utdelning (jag tror snarare 6-7) och sen drar du av källskattförlust, fondavgift och din egen skatt. Kvar blir brödsmulor. Men hey, brödsmulorna betalas ju ut varje månad så spring och köp.
En ETF att bevaka för att se vilken nivå utdelningarna hamnar på och jag undviker oftast att investera i en ny ETF innan den ingår i ränterabatten hos Avanza då jag älskar att låna billigt och få mycket högre DA än vad jag betalar i ränta på det lånade beloppet.Det är när dollarn är svag som man skall passa på att köpa ETF:er som påverkas av dollarns värde.Det gäller hela tiden att tänka långsiktigt även på kort sikt med sina innehav i portföljerna.Mvh Peter Jansson
SvaraRaderaDet finns absolut ingen anledning för 99.9% av befolkningen att ens överväga den här.
SvaraRaderaCoolt ändå, att få tillhöra 0,01% av (världens?) befolkning på det här viset.
RaderaNästan som att tilldelas Nobelpris, fast på lite mer lösa boliner och sådär, då...
Vad baserar du din svepande generalisering på? För att uttala dig dig på detta sättet behöver du ju veta ett antal faktorer som gäller för 99.9% av befolkningens. Kom igen nu, höj nivån på kommentarsfältet istället och kom med lite mer nyanser så vi kan lära oss av varandra.
RaderaTack för din oerhört konstruktiva feedback, jag hade inte klarat mig utan den
RaderaNej, det säger sig självt.
RaderaPreferensaktier som sådana är nog något som de flesta bör undvika. En kompott amerikanska preffar av vilka 99,9% inte förstår sig på och som ger valutarisk samt en garanterat vinglippt avkastning pga. amerikansk källskatt. Den normala svenska privatinvesteraren har ingenting i en sån här fond att göra, den fyller ingen funktion jämfört mot övrigt, sunt utbud på börsen. Men visst, det kanske är ett coolt namn att ha i portföljen.
Samma gäller dom här covered call fonderna som verkar vara omåttligt populära nu, hög direktavkastning ja, men totalavkastningen blir mer eller mindre garanterat lägre än CC-fondernas jämförelseindex, vilket i sin tur gör dessa fonder totalt ointressanta att investera i.
Idag köpte jag en liten skvätt till portföljen
SvaraRaderaSläpptes på Avanza