Ökat i NP3 preferens

 Reklam: Inlägget innehåller reklamlänk till Avanza.

Idag tog jag in fler NP3 preferens på 29,8 kronor. Jag tycker det här är en attraktiv preferensaktie i ett rimligt bolag. De äger högavkastande fastigheter och genererar ett gott kassaflöde som med råge täcker utdelningen. Bolaget har rimliga nyckeltal och sammantaget är en investering i dess preferensaktie en bra balans i risk/reward.

Utdelningen är totalt 2 kronor per år och betalas kvartalsvis om 0,5 kronor. Nästa utdelningstillfälle är i augusti. På kursen 29,8 kronor är direktavkastningen 6,7 procent. Det är nästan lika mycket som globalindex levererat i totalavkastning på lång sikt (MSCI World har levererat 7 procent per år i snitt sedan 1986).

Kursmässigt rör de sig inte lika mycket som vanliga aktier och utdelningen som tickar in regelbundet jämnar ut totalavkastningen över tid. Det är en dämpad utveckling i preffar jämfört med börsindex som ena året kan stiga 25 procent och backa 15 procent ett annat. Preffar kan röra sig de också för all del men det är en mer dämpad utveckling över tid. Kursmässigt är det ingen nämnvärd potential i preferensaktier utan det är utdelningen som utgör i princip hela avkastningen.

Jag använder mig utav preferensaktier som en permanent del av portföljen. Det sänker risken en aning och det dämpar utvecklingen.

NP3 preferens är en av mina favoritpreffar där jag gillar den av alla ovan nämnda anledningar. Vill man växa sitt kapital på sikt men ändå hålla nere risk kan man använda preferensaktier som en komponent i portföljen. Genom att regelbundet återinvestera utdelningen växer kapitalet och utdelningarna med det över tiden.

Länk till NP3 preferens hos Avanza (reklamlänk).

Info om reklamlänkar.

Investeringar innebär en risk. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Detta är en reklamlänk för Avanza. 

7 kommentarer:

  1. Dito gjorde även jag just precis idag där jag satt i solskenet ute i huset vid havet. Tog in mer NP3 Preferens alltså !!

    SvaraRadera
  2. När man anser sig vara "ekonomiskt fri" och har slutat räkna antalet miljoner som innehaven i portföljerna är värda så är man mer intresserad av att ha stadiga och pålitliga värdepapper där utdelningar alltid kommer in på kontot och då passar preferensaktier väldigt bra in i en utdelningsportfölj.Får man större delen av utdelningarna i sina portföljer från t.ex månadsutdelande ETF:er så kan man använda en del av pengarna från utdelningarna till att köpa D-aktier och preferensaktier för att sprida riskerna på allt fler olika utdelande värdepapper.Ha en trevlig kväll!
    Mvh Peter Jansson

    SvaraRadera
  3. Peter håll käften! Ingen är längre intresserad av ditt jävla pladder.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tydligen inte bara jag som tycker att dessa kommentarer från en viss avsändare är tröttsamma för hjärnan. Jag frågade min AI-kompis efter lite konstruktiv kritik:
      1. Extremt långa meningar

      Första meningen är 65 ord utan punkt
      Andra meningen är 50 ord
      Hjärnan orkar inte hålla koll på så mycket information samtidigt

      2. Ingen struktur

      Allt är ihoptryckt i ett enda stycke
      Inga pauser för tanken att vila
      Svårt att följa argumentationen

      3. För många bisatser

      "När man... och har... som innehaven... är värda... så är man..."
      Läsaren tappar bort huvudpoängen

      4. Onödig komplexitet

      Kunde sagt samma sak mycket enklare
      Försöker låta avancerad men blir bara krånglig

      Radera
  4. Peter, du är min idol ! Du skriver konstant de mest meningslösa kommentarerna det går. Inte många so klarar det år in och år ut.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tobbe, är det du som är Peter ?

      Radera

1 september 2025 tas den höga gränsen bort i Storebrands fonder

  Reklam: Inlägget innehåller reklamlänk till SAVR. Nu är allting äntligen spikat och klart! Den 1 september tas den höga gränsen för initia...