Idag slog jag till på fler aktier i Handelsbanken och Volvo. Det är inte något uppenbart fyndläge men de är klart rimligt värderade och har god potential. För Handelsbanken är den i närtid förändrade räntebanan sannolikt positiv. Räntan förväntas inte gå ned lika mycket längre. Volvo hade lite av ett mellanår 2024 och presterade då mäkta bra. Framledes är där flera faktorer som bör leda till ökad försäljning av lastbilar mm. Konjunkturen stärks och sen är där några bolagsspecifika faktorer som påverkat. MACK i USA har haft leveransproblem med vissa komponenter via underleverantörer. Något som framåtblickande skall vara löst och leda till högre leveranser framåt. Volvo har lanserat ett helt nytt modellprogram med starka och fräscha features som tex lägre bränsleförbrukning.
Industrivärden ökade nyligen sitt innehav i Handelsbanken till kurs kring 133 kronor. Medan det inte behöver betyda något alls så kan man anta att de förväntar sig att det är en bra investering på mycket lång sikt.
Både Handelsbanken och Volvo hör till den handfull bolag jag valt att följa extra noga samt fokusera mitt ägande i. De andra är Atlas Copco, Axfood och SEB.
Bra aktier. Jag också ökade bl.a i Volvo och handelsbanken.
SvaraRaderaJag undrar när kommer utdelning från folden i Handelsbanken USA
Du lär få se den på kontot innan veckan är slut
RaderaMin dök upp i morse
RaderaDu nämner inte Cibus bland dina aktier? Är de inte tillräckligt bra längre?
SvaraRaderaTjena,
RaderaDu är ute och cyklar. Jag nämner visst Cibus bland mina innehav. Nedan är länk till mina innehav:
https://petrusko.blogspot.com/p/mina-innehav.html
Mvh petrusko
Klokt val, kör defensivt som du gör P. Kassakor blir viktigare desto mindre hår jag får på huvudet av någon anledning:)
SvaraRaderaHaha det var kul uttryckt. Det ligger något i det.
RaderaMvh petrusko
Hej Petrusko!
SvaraRaderaTack för bra info. Hur tänker du kring Traton vs Volvo?
Tjena,
RaderaScania ägde jag en gång i tiden. De presterade mäkta bra och var i en klass flera snäpp över Volvo. Så ser det inte ut idag. Nu har Volvo effektiviserats och presterar jättebra medan Scania har slagits ihop med ett mycket sämre bolag och heter Traton. Jag är inte jätteintresserad av Traton som är ett klart sämre bolag än Volvo.
Mvh petrusko
Vad tror du om Note som utdelare framöver? de verkar återupptagit utdelningen efter jättemånga år av inställd utdelning. Relativt hög DA och gissar att den eventuellt är här för att stanna nu?
SvaraRadera