Investmentbolag har blivit oerhört populära både via fonder och direktägande. Antalet aktieägare i tex Investor och Latour har exploderat de senaste 10 åren. De stora investmentbolagen Latour, Industrivärden, Investor och Lundbergs är fantastiska bolag. De gör sin grej mäkta bra och lär fortsätta göra det. Värderingen i dessa har under en längre period blivit allt högre. Inte för att de presterar bättre utan för att efterfrågan på dess aktier ökat. Fonder som köper i ur och skur samt småsparare som inte förstår det där med värdering och köper blint.
Värdering är A och O! Det kvittar hur fantastiskt ett bolag är, om man betalar ett för högt pris blir avkastningen ändå usel.
Jag sålde mina sista Latour-aktier på idiotvärdering runt 300-335 kronor under 2021-2022. Latour som i "alla" år handlats till en substansrabatt handlades då till en premie kring 60-80 procent. Idag kostar Latour 252 kronor och är fortfarande högt värderad med en premie kring 20-25 procent. Jag avvaktar fortsatt.
Fondbolaget Protean skriver i sitt senaste månadsbrev om investmentbolagen. De har blankat vissa av dem och de påpekar att de generellt är högt värderade. Intressant läsning i mitt tycke. Länk nedan. Texten om investmentbolagen finns under rubriken Protean Select. Ett par stycken ned under den rubriken.
https://www.proteanfunds.com/partner-letters/partnerletter-may25
Berkshires PB är runt 1,65, nu vilket är historiskt högt. Så det är inte bara svenska bolag det här gäller. Men precis som i Latour utgörs en stor del av substansen i Berkshire av den helägda rörelsen. Buffett brukar återköpa egen aktie vid PB 1,3 och lägre, om jag inte minns fel.
SvaraRaderaTjena Gustav,
RaderaTack för din kommentar. Berkshire följer jag inte värderingen på men Latour följer jag. En mindre del i Latour är den onoterade industridelen. En del som de värderat relativt högt redan och absolut inget fantastiskt övervärde finns att hämta.
Man kan vara lite stygg och påpeka att Latours onoterade del i huvudsak är träskor, skruvar, stegar och liknande. Inte supersexiga prylar.
Anyhow, varje gång jag skriver om Latour och dess höga värdering kommenterar någon om den där onoterade delen som om det skulle finnas magiska värden i den. Om man läser Latours rapporter står det klart och tydligt hur den onoterade delen är värderad. Den är värderad lika högt som högt värderade liknande bolag på börsen.
Jag tror verkligen inte det finns magiska värden i den onoterade delen. Den är redan högt värderad.
Mvh petrusko
Jag sålde ut det mesta Latour för länge sen så argumenterar inte emot dig angående värdering. Jag anser dock inte att det är något magiskt vid gränsen 100 procent av substansvärdet. Rent matematiskt kan investmentbolag handlas helt korrekt till höga premier så länge man får betalt för det i form av tillväxt. Ulf Pettersson i Dagens Industri skrev för någon tid sedan en artikel där han redovisade hur man kan räkna.
RaderaJag håller med dem och dig om att det ibland är höga premier men det är rätt vågat av Protean måste jag säga.
SvaraRaderaAktiepappa - en blogg om ekonomi och aktier
Beror på, att bara blanka och sedan hoppas på sjunkande substanspremie känns vågat. Men att köpa t.ex Latours noterade portfölj + eventuellt en noterad peer till den onoterade delen samtidigt som man blankar investmentbolaget är en position jag skulle kunna ta själv.
RaderaOm man räknar Latours premie fast enbart på den onoterade delen blir det närmare 50% premie på det. Det hade kunnat vara okej om det var bokfört till anskaffningskostnaden för 10+ år sedan. Men inte när det är bokfört till uppskattat marknadsvärde med samma vinstmultipel som peers har.
För egen del ogillar jag företeelsen att blanka aktier och anser att det skulle vara förbjudet då det gör det lättare för de aktörer som är ekonomiskt starka att påverka aktiekursen både uppåt och nedåt för att tjäna pengar på att sänka värdet för alla andra aktieägare för att sedan köpa aktier billigt och pressa upp kursen och ta hem vinst för att sedan återigen pressa ner kursen och tjäna pengar och sedan upprepa det i evighet.Investor är det enda investmentbolaget som jag köper när tillfälle ges och sedan så blir innehavet antingen på kort sikt eller på lite längre sikt beroende på hur kursen rör sig.Mvh Peter Jansson P.S.Tack för infon. för nu kommer jag sälja mitt innehav i Protean då jag ogillar blankning och inte vill vara delaktig i det genom mina fondandelar i Protean.
SvaraRaderaEftersom kurserna har gått sådär för investmentbolagen på senaste tid - liksom mycket annat gått sådär - är det tacksamt just nu för ett företag som kortar att skapa ännu mer oro hos investerare. Kanske blir oros-sälj av det hela, och Protean kan samla ihop slantarna. Upplever att det gått sämre för investmentbolag mycket pga tullarna och dess påverkan på alla industribolag som finns i de större investmentbolagen. När Trumpen har trumpetat klart (inte längre är i maktposition) kommer handeln säkerligen explodera igen. Självklart är hög värdering något att kolla på, men behöver inte vara ett hinder om värdepappret levererar.
SvaraRadera"Fonder som köper i ur och skur samt småsparare som inte förstår det där med värdering och köper blint."
SvaraRaderaJag är skyldig, har månadssparande jag inte ens funderat över. Förr höll jag koll via index o köpte "de vettiga" när det var rabatt.
Kollar jag nu har både Industrivärden, Investor o Lundberg rabatt om en 10%+ vardera. Spiltan på galna 28%, är det ens rimligt?
Hälsningar
Andreas
Hej Petrusko. En fråga. Storebrands utdelande b fonder har ju avstämningsdag nu 10 juni och utdelningsdag 11 juni. Vilken dag ska man då göra köp om man vill öka på sina innehav då fondkursen dippar med motsvarande utdelningsprocent? Hos Avanza måste ju köp göras före kl 12. Men ska man lägga order före kl 12 den 10 juni eller före kl 12 den 11 juni?
SvaraRaderaTacksam för svar.
Mvh.
Kollade lite på Protean. Obegripligt att folk kan investera i någon av dessa fonder.
SvaraRaderaMvH Lars
Hur menar du nu Lars? Alla tre fonderna har gått bra.
RaderaNär det kommer in begrepp som prestationsbaserad avgift i bilden kan det bli dyrt för den som skall stå för kapitalet och risken.
RaderaMvH Lars
Förvisso. Men inräknat avgifter har dom fortfarande presterat mycket bra. Småbolagsfonden har utklassat sitt index. Den är dessutom cappad för att inte förlora sin edge genom för stort kapital. Bråses fond kommer få sänkt avgift i takt med stigande kapital och den är inte dyr till att börja Alla tre förvaltare verkar vara supersmarta aktienördar och de är tydliga med att de inte bryr sig om woketrams i aktievalen. Ingen vet hur det går på sikt men starten är bra.
RaderaHej Petrusko! Hört något om nästa utdelning för JPGI? Allt gott!
SvaraRaderaInvestor har alltså en substansrabatt på 10% just nu.
SvaraRaderaKanske lite i minsta laget? Eller? Givet att det är den populäraste aktien hos småsparare med gigantisk marginal, samt närvaron av investmentbolagsfonder så tycker jag nog att det är en helt rimlig rabatt.
Tycker man att 20% rabatt, eller ännu mer, är det långsiktigt rimliga så faller en stor del av förklaringsbördan på en själv.
Att blanka i det läget känns obegripligt. Jag hade i alla fall inte gjort det.
Tjena,
RaderaNu vet jag inte vilka bolag Protean blankat men Investor är ju långt ifrån det bästa blankningscaset bland investmentbolagen. Jag tror inte att de har blankat Investor.
Mvh petrusko
Investor var det enda bolaget som de specifikt nämnde att de blankat. Vansinne. Bolaget har omvärderats och är populärt av en anledning. Så länge det handlas till rabatt är det rimligt pris, den behöver inte vara 15-20 % som tidigare.
Radera"I den månadsrapporten lyfter Protean Funds fram att nästan 600 000 svenskar idag äger aktier i Investor AB – något som beskrivs som fantastiskt. Samtidigt tonas förväntningarna ner inför framtiden. Fondbolaget pekar på att den starka utvecklingen som Investor haft under de senaste 10–12 åren till stor del har drivits av låga räntor och hög efterfrågan – faktorer som nu har förändrats.
"Startpunkter spelar roll. Förvänta er inte att överprestationen fortsätter", skriver fondbolaget i rapporten. "
Tjena,
RaderaInvestor nämns i månadsrapporten och i diverse artiklar men det står inte uttryckligen att det är ett av bolagen de blankat. Hur som helst. Jag vet inte vilka bolag de blankat och jag anser inte att Investor är en av de bättre kandidaterna att blanka. Jag köpte själv fler aktier i bolaget häromdagen.
Öresund med sin notoriska usla prestanda däremot. Det kan vara ett av de mindre dåliga blankningscasen med tanke på den orimligt höga värderingen.
Mvh petrusko