Svolder är ett investmentbolag med fokus på små börsbolag. En sektor som gått svagt på börsen länge nu. Så har även Svolder gjort men det brukar gå i vågor det där. Ibland är det en stark period och ibland en svag. Det finns gott om fina småbolag och det segmentet kommer få en stark period igen så småningom.
Svolder har en fin utdelningshistorik och dess utdelningspolicy lyder:
"Svolders målsättning är att ge aktieägarna en stigande utdelning över tid."
Utdelningen betalas kvartalsvis och nästa tillfälle är i augusti. Det är den sista av fyra redan beslutade utdelningar och nästa utdelningsförslag meddelas i bokslutsrapporten som släpps den 16 september.
19 augusti är X-datum för nästa kvartalsutdelning om 0,45 kronor. Pay date är 25 augusti. Utdelningen är totalt 1,8 kronor i årstakt och på aktiekursen 55 kronor ger det en direktavkastning om 3,3 procent.

Vad hjälper det med att få en stigande utdelning när DA fortfarande bara är 3,3%...hm hm hm...???!!! Ser man på avkastningen på 5 år utan utdelning och 5 år med återinvesterad utdelning så är det en förlustaffär att äga aktier i Svolder B så jag är väldigt nöjd med att jag numera har 100% av mitt eget kapital och 100% av belåningen i enbart i utdelande ETF:er då det inte längre påverkar min avkastning något nämnvärt att äga enskilda aktier eller göra korta köp/sälj.Ha en trevlig söndag! Mvh Peter Jansson
SvaraRadera