Den börshandlade fonden WINC går över till månadsutdelning nu i september. Tidigare har den pyntat kvartalsvis varpå det nya utdelningsbeloppet är lägre än tidigare men det är ju för att det delas upp på tre månader. Ingen förändring i övrigt är gjord i fonden. Samma strategi som tidigare och samma fokus på att generera hög utdelning.
Med X-dag 17 september och pay date 30 september är utdelningen på $0,0891.
Det tror jag inte är representativt för fonden framöver utan den är nog lite extra hög nu för att de delar ut intäkter från lite mer än en månad nu i skiftet här från kvartalsutdelning till månad. Nästa månadsutdelning bringar klarhet i det där.
Nej inga pengar försvinner ur fonden. Du förlorar ingenting i det här skiftet och du behöver inte lägga någon tankemöda kring den här grejen. Fonder är hårt reglerade och medel kan inte magiskt lämna dem. På förekommen anledning alltså. Jag tänker mig att vi med det slipper kommentarer om att det inte stämmer, att pengar försvunnit eller varför det inte kom cash i augusti.. Skit i det nu, inga pengar försvinner.
Vad tycker du om HANetf Infrastructure, Aswn nu?
SvaraRaderaAllt Gott!
Tjena,
RaderaJag äger den där ETFen med inriktning mot preferensaktier, ASWN. Jag tycker den är ett bra sätt att få exponering i preffar. Direktavkastningen är högre än svenska preffar då ränteläget är högre i USA än här. Där är förvisso en valutarisk men det jämnar ut sig på lång sikt.
Mvh petrusko
Ok tack för info lite dopad då har 5 775 st
SvaraRaderaJag älskar månadsutdelningar då jag kan räkna väldigt bra och jag förstår hur ränta på ränta fungerar även om jag för tillfället spenderar en hel del pengar på resor, alkohol och god mat!! Och med en idiot i vita huset som president så är det lugnast för nattsömnen att ta emot utdelningar varje månad oavsett vilket värde innehaven har eller hur...???!!! Nåja, man lever bara en gång och pengar är till för att användas idag, imorgon och även att man har tillräckligt med pengar som man kan använda i framtiden om man blir gammal och grå....Många som är "FIRE" är "sjukligt snåla" i min värld och jag tänker då på en viss person som har flyttat till Norge, men som ändå vill "klamra sig fast" vid Sverige med sin "töntiga blogg" om en massa "trams" om bin och att lag billig mat och att frysa trots att man har råd att ha det varmt och skönt i sin bostad, men det är deras val om de trivs med det!! Jag älskar att boka nya resor till solen när jag är berusad och sedan så njuter jag av sol och värme när de flesta andra i min ålder fortfarande arbetar medan jag skördar frukterna sedan 2018 av att mestadels ha arbetet ca 60-70 tim/vecka och mina värde vid provtagningen inför senaste läkarbesöket var väldigt bra trots att jag har diabets och har börjat missbruka alkohol igen...(Den unga kvinnliga läkaren på vårdcentralen vet inte riktigt hur hon skall hantera mig och mitt alkoholmissbruk då mina värden är väldigt bra för en man i min ålder som har diabetes och missbrukar alkohol....)Nåja, det är som det är och man lever bara en gång och varför inte njuta av det som är lagligt....Jag anser att man skulle förbjuda alkohol och nikotin, men det hade väl inte större delen av den svenska befolkningen och PETRUSKOS LÄSARE klarat av att acceptera då de flesta gärna vill berusa sinna sinnen på helgerna även om de inte vill erkänna det....Ha en trevlig kväll och helg!!Skål och lycka till på börsen och det nya normala är att investera i "MÅNADSUTDELANDE ETF:ER i min värld!!MVH PETER JANSSON P:S: DESSUTOM KOMMER JAG MED STÖRSTA SANNOLIKHET ATT FÅ ETT BETYDANDE ARV INOM CA 5-10 år som jag antagligen inte kommer hinna spendera under min livstid oavsett om jag lever i en dag till eller i drygt 35 år till då mina föräldrar inte vill spendera sina pengar trots att jag påtalar att de t.ex har råd kan byta bil varje år så slipper de serva bilen...ha ha...D.S.
SvaraRaderaVerkligen? Vad har du för PEth-värde? Föremål för körkortsutredning?
RaderaMvH Lars
Trevligt att månadsutdelningen kommer igång nu, tack för infon.
SvaraRaderaUppskattar som vanligt informationen :)
SvaraRaderaTycker dock att nivån på kommentarer har blivit ledsamt låg.
Förstår om det stängs av i framtiden.
Men så länge den är öppen kan jag iallafall visa min tacksamhet till bloggaren.
Mvh
Det hade räckt att slänga Peter Janssons kommentarer i papperskorgen så hade det blivit mycket högre nivå här inne.
RaderaTack för klargörande kring utdelningen!
SvaraRaderaTack P för ännu ett vettigt inlägg och att du fortsätter med bloggen👍 👍.
SvaraRaderaWINC är mitt näst största innehav strax efter XACTHIDIV. Gjorde för övrigt lite av en höststädning i portföljen och tog hem en rejäl vinst i aktiespararna global DA och lite i FLXD. Nu består utdelningsportföljen bl.a. av tre coreinnehav: Xact HIDIV, WINC och LDGL. Dessa tre utgör knappt 60%.
Därefter följer de resterande 40% fördelat på KNG, JGPI, MONTDIV och WTEE. Avgiften snittar då på 0,48%.
DA hamnar på ca 6,3% och antal utdelningstillfällen per år landar på 68 st.
Innehav per land:
🇺🇸 = 45%, 🇸🇪 = 11% 🇯🇵 = 6,3%
, Finland = 5,5% 🇳🇴 = 5% sen följer Storbritannien, Danmark, Frankrike Tyskland osv ja ni vet.
Branscher:
finans= 25%, teknik= 14%, konsument stabil= 10%, sjukvård= 8%, kommunikation = 7%, konsument cyklisk=6%, råvaror 5,5% sedan följer allmännyttigt, energi och fastigheter.
Syftet är förstås att få ett högt och jämnt kassaflöde men med en enorm diversifiering i form av 1000-tals bolag samt nyss nämnda branschfördelning.
Samt en mix av ”vanliga” ETF: er och CC-ETF:er.
Vore kul att höra om era egna portföljer/tankar gällande investeringar.
Eller ge synpunkter på min 💼
Lycka till alla därute oavsett strategier och förutsättningar!
Hälsningar Miljonmannen
Tjena Miljonmannen,
RaderaDet borde kunna ticka på bra det där. Bra att du håller koll på din exponering, riskspridning, avgifter mm. Dina tre "Core-innehav" är nog en utmärkt grund för portföljen. Som borgar för tillväxt i långa loppet. NOrmalt sett är där viss begränsning i en CC-fond och oklart om en sådan hör hemma i "Core" men WINC har presterat precis som globalindex och man kan ju se den som en global indexfond och en sådan är definitivt Core. INgen garanti att WINC fortsätter prestera som globalindex men visst är det troligt.
Mvh petrusko
Jag har fördelat enligt följande:
SvaraRaderaXact hög: 23%
MONTDIV: 16%
JEEP: 8%
SB Global All: 8%
Aktiesp Glbl: 7%
Aktiesp Direkt: 6%
JGPI: 5%
WINC: 5%
KNG: 5%
INCU: 5%
SB Sverige: 1%
ASWN: 1%
JEIP: 1%
Resterande ~10% är icke utdelande som ska allokeras om till utdelande. Hur tycker ni dessa ska fördelas om målet är att sluta jobba och en del av inkomsten ska komma från utdelningar? Nån av dom jag har som kanske ska ökas, minskas? Kanske har jag för många?
Tjena Lillen,
RaderaVerkar som ett rimligt upplägg du har där. I långa loppet är det bra att ha exponering som växer ihop med börsen. Både värdet och utdelningen. Det funkar bra i Storebrand Global och Storebrand Sverige. Kanske det är något att fundera på när du klurar på de där resterande 10% som skall omplaceras.
Andra fonder med diverse strategier och inriktningar är ju inte helt säkert att de kommer växa som börsen i långa loppet.
Mvh petrusko
Lillen,
RaderaSälj WINC plus 10% icke utdelande. Köp hälten Simplicity High Yield och placera resten på ett bankkonto.
MvH Lars
Jag kanske är för offensiv i mitt covered call ägande, men på något sätt tror jag mer på det än att jag skall äga en aktie med högre utdelning som kommer fungera några år framåt.
SvaraRaderaMin portfölj har under året varierat i olika CC ETF:er men nu äntligen "tror" jag att det blivit rätt.
Jag skall utgå ifrån målvikt så jag får ett flexibelt spann på innehaven, är det undervikt fyller jag på där, är det övervikt så får det pausa - alternativt att hyvla av om det är mina mest riskabla produkter
Så här ser portföljen ut.
JGPI 23% (målvikt 18-22)
- denna köptes först och jag gick in hårt men nergången har dämpat storleken så den är på paus. Den fyller ju en defensiv position så skulle tech falla finns ju möjligheten att det byts till tråkigare aktier.
WINC 19,5% (målvikt 18-22)
- i början var det en kvartalsutdelare så den fick inte samma tunga investering som JGPI - hade man vetat hade detta varit störst. Här kommer det köpas mest en tid framöver, skall upp till 21-22%. Har presterat bäst i portföljen.
KNG 17,75% (målvikt 13-17)
- har köpt in mig sen den lanserades och satsat mer här än i dom andra. Tänker att Aristokraterna borde ge en bra grund. På paus just nu
JEQP 16,75% (målvikt 13-17)
- Tech har gått bra så denna har gjort ett fint jobb än så länge. På gränsen till att pausas men skulle det komma en smaskig månadsutdelning kan jag nog fylla på. Annars är det paus.
ASWN 11,75% (målvikt 8-12)
- ligger i sin målvikt, blir väl en skräckblandad upplevelse beroende på vad FED gör. Skall man fyll på om räntan höjs eller avvakta ifall den faller?
JEEP 7,85% (målvikt 8-12)
- denna diversifiering mot dollarn har jag köpt mer av sista månaderna för att få upp den inom målvikten. Så den tillhör de som får mest investeringar nu.
ASWM 3,15% (målvikt 3-7)
- Rex Crypto ---> mitt mest riskabla innehav men också det med högst potential. Om vi får ett lyft i bitcoin så kommer dess bolag förmodligen öka upp och volatiliteten ger skyhöga utdelningar. MEN den har ynka 25 bolag i korgen så man får ha ögonen på den. Dock ligger jag hyfsat upp i år. Min tanke är att sälja OM den skjuter i taket.
Sen är jag egentligen öppen för något nytt på 5% men vet inte vad jag saknar. Har ägt en del olika men sålt av efter att jag inte ansett att dom tillfört något till portföljen som inte redan finns. MONTDIV har jag bråkat med mig själv om ifall den skall tillbaka men finner inte att den ger mer än sek valuta och köps på Stockholmsbörsen - är min tanken men har ni något att tillföra om den så kom gärna med inputs.
Indexfonder har jag i tjänstepensionen och småsparande på annan bank men eftersom jag redan idag tar ut lite cash för att gör livet lite roligare så känns det som covered call är min grej.
Men jag vet också hur dåligt en CC kan prestera - ägde lite Global X varianter men efter research så byte jag ut dom, den enda jag sneglar på att ha som parhäst till JEEP är SY7D. Hmmm... Global X har skrämt mig även om deras nya version är annorlunda i optionsstrategin.
Kom gärna med inputs så jag kan få en bättre uppställning och trevlig helg på er alla.
Och tack för allt Petrusko som håller bloggen i liv och även till er andra som delar med er för inspiration.
Pumba
Tack Pumba och Miljonmannen för era inlägg, kul att se vad ni har investerat i och hur ni resonerar kring fördelning. Men störst Tack till Petrusko, utan honom hade jag aldrig hittat många av dessa ETF:er och förstått hur dom fungerar. Trevlig helg!
SvaraRaderaPetrusko, ASWM är det här nån du har koll på och kan göra en analys av? Kanske värt att slänga in en liten slant där även om risken är hög.
SvaraRaderaTjena,
RaderaJag känner till ASWM som har en inriktning mot Crypto. INte cryptovalutor direkt utan bolag med stark anknytning till crypto. Ovanpå de bolagen fonden äger använder de sig av Covered Calls mot halva portföljen. Det tycker jag är ett bra upplägg det där att bara ställa optioner mot halva innehavet. Det betyder att andra halvan är med på all uppsida.
Cryptorelaterat och tech generellt är inte riktigt min grej. För den som är nyfiken på att ha sådan exponering och samtidigt få utdelningar så kan den här vara ett sätt att göra det på. ASWM har en stark totalavkastning sedan starten. Långt bättre än S&P500. Det kan ju slå åt andra hållet också. Att när det går dåligt så går den långt sämre än S&P500. Det får framtiden utvisa. Nedan är en länk till fondbolaget med info om ASWM (där kan de kalla den för CEGI och det beror på att den heter så på andra börser).
https://hanetf.com/fund/cegi-crypto-equity-income-and-growth-etf/
Mvh petrusko
Tack P för, som vanligt utmärkt info. Visste inte vad Etf:er var för något innan du skrev om dem och till en början var jag lite försiktig. Är ju sedan många år pensionär och rädd om kapitalet. Behöver inte någon större värdeökning, men bra DA. //Rickard
SvaraRaderaTjena Rickard,
RaderaTack för din kommentar och kul att jag kunnat inspirera. När man är i den sits du beskriver kan ETFer vara ett utmärkt sätt att lösa viss exponering och kassaflöde.
Önskar dig goda tider som pensionär och stor framgång med dina ETFer.
Mvh petrusko
Hej P och tack för som vanligt utmärkt info. Visste inte vad ETF:er var för något innan du skrev om dem. Eftersom jag sedan många år är pensionär är jag rädd om kapitalet. Behöver inte någon större värdeökning, men stor DA sätter glans på tillvaron. //Rickard
SvaraRadera