Cibus bokslutsrapport 2025

 


Idag släppte Cibus sin bokslutsrapport för 2025. Jag förväntade mig en symbolisk höjning av utdelningen och rakt av stärkta nyckeltal. Cibus har två finansiella mål varav ett är en strävan att stadigt höja utdelningen över tid. Nu har det varit några utmanande år för hela fastighetssektorn men de riktigt tuffa tiderna är förbi. Nu har Cibus åter utrymme att höja sin utdelning. Det andra finansiella målet är att belåningsgraden skall ligga mellan 55-65 procent.

I dagens rapport föreslår Cibus en oförändrad utdelning om 0,9 euro per aktie.

Substansvärdet per bokslutsdagen var 13 euro (12,9 euro per Q3 2025).

Räntetäckningsgraden var 2,4 gånger, samma som i Q3 men lite starkare än samma kvartalet 2024.

Belåningsgraden är 58,2 procent.

Uthyrningsgraden var 95,7 procent vid kvartalets slut.

Aktuell intjäningsförmåga är 1,08 euro per aktie (1,07 euro per Q3 2025).

Cibus har en genomsnittlig ränta om 4 procent på sin belåning.

Fastigheterna har en genomsnittlig yield om 6,4 procent.

Det är stärkta nyckeltal rakt över från Cibus. Utdelningen lämnas oförändrad vilket jag inte tycker lirar med bolagets finansiella mål. Medan förväntningarna endast var en liten höjning av utdelningen tror jag det är viss besvikelse på marknaden över det. Jag såg ett analytikerkonsensus om 0,91 euro i utdelning och det var vad jag förväntade mig också. Det är ingen stor avvikelse och inte hela världen sett till beloppet specifikt. 

Jag hade lutat mig mot bolagets egna strategi och uttalade mål när jag förväntade mig en liten höjning av utdelningen. Nu har bolaget en ny VD som varit med några veckor i december bara. Stina Lindh Hök som tidigare suttit i Cibus styrelse samt varit VD för Nyfosa. Jag tror det blir bra och beträffande utdelningen så får jag vänta till nästa år på min höjning. 

9 kommentarer:

  1. Som en jämförelse ställer Castellum in utdelningen för 2025.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjena,
      Ja Castellum agerar helt i linje med sin utdelningspolicy. Det är vad jag förväntade mig att Castellum skulle slopa sin utdelning och lägga cashen på återköp i år. Det är ett gyllene läge för återköp för dem nu när substansrabatten är så pass stor.

      Mvh petrusko

      Radera
    2. Men hur stor substansrabatt har egentligen Castellum? Vi vet inte, men eftersom de fortsätter att göra nedskrivningar så finns det uppenbarligen luft i värderingarna och substansrabatten är inte så stor som den ser ut för de som tar bolagets NRV som gospel.

      Radera
  2. Cibus är inget för mig för tillfället.....Mvh Peter Jansson

    SvaraRadera
  3. Hej,

    Tack för en fantastisk blogg.

    Med tanke på att de föreslår att utdelningen blir samma som föregående år, hade du om du inte hade aktier i Cibus sedan tidigare ansett att denna aktie var en attraktiv aktie ur din investeringsfilosofi?

    Är intresserad hur dina tankar hade varit om du inte var aktieägare sedan innan. :)

    /O

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjena,
      Cibus har en mäkta bra inriktning mot dagligvarufastigheter. Nyckeltal och värdering är rimligt här och jag har idag köpt lite fler aktier. Det är en konjunkturokänslig verksamhet som bedrivs i bolagets fastigheter. Kassaflöden till Cibus är mycket pålitliga och lätta att förutspå tack vare net net-avtal där hyresgästen står för det mesta kostnader förknippade med fastigheten.

      Jag äger mycket hellre mataffärer än kontor, handelsfastigheter och bostäder.

      Mvh petrusko

      Radera
  4. Hej P!
    Hur tror du Cibus kommer att påverkas om Coop får större problem och tvingas lägga ner? Är det lätt att hitta ersättare till ytor som Coop har nu?

    Stort tack för grymm blogg, du har inspirerat mig att börja investera och följer dig gärna!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjena,
      Coop i Sverige är ingen bra verksamhet. De har dock hankat sig fram i många år. I långa loppet tror jag inte på Coop. Generellt sett har det varit så att när en kedja/varumärke tar ned sin skylt kommer en annan aktör med ny skylt och driver vidare mathandeln.

      Man skall inte förvänta sig att Coop försvinner och alla dess lokaler står tomma. Det blir någon annan skylt och fortsatt mathandel. I generella termer.

      En del av Coop kan vara attraktiv för extern part att köpa i sin helhet. Det är lågprisinriktade delen som heter Coop Extra.

      Mvh petrusko

      Radera
    2. Stort tack för snabb svar!

      Radera

Cibus bokslutsrapport 2025

  Idag släppte Cibus sin bokslutsrapport för 2025. Jag förväntade mig en symbolisk höjning av utdelningen och rakt av stärkta nyckeltal. Cib...