Mitt börsår 2025

 


Ett starkt börsår är till ända. Storbolagsindex i form av Avanza Zero (SIX30RX) har presterat nära 20 procent avkastning. Jag ligger en god bit efter Avanza Zero men är mycket nöjd med årets avkastning som landade på +14,16 procent. Som jag brukar nämna gör jag något annat än index och förväntar mig inte att portföljen går exakt som index. Ibland går den lite bättre och ibland lite sämre än index. Här är en länk till inlägg om mitt börsår 2024: https://petrusko.blogspot.com/2024/12/mitt-borsar-2024.html

Jag har en defensiv strategi med bred riskspridning över olika bolag och jag har även en god del fixed income som sänker volatilitet men tar också ned potentialen något. Det här med volatilitet handlar inte om att försöka undvika nedgång utan snarare att jag vill minska dess storlek. Att när det går dåligt går min portfölj mindre dåligt. Det blir inte alltid exakt så men generellt sett har min portfölj en mer dämpad utveckling. På det här temat passar även Covered Call-fonder in. Jag har investerat i den typen av fonder sedan 2016ish då jag köpte BME i USA. En fond ifrån Blackrock med innehav i hälsovårdsektorn och en covered call-strategi ovanpå det. På senare år har det kommit massvis fonder här i EU med olika CC-strategier. Jag har tagit in flera av dem och de utgör en stor del av portföljen. De har en begränsad potential men också viss dämpning på nedsidan.

Via diverse fonder som ovan nämnda CC-fonder har jag kring 40 procent exponering i utländsk valuta, framförallt dollar. Det har dragit ned prestandan rejält på befintliga innehav medan jag kunnat göra nya köp till bättre deal. Under 2025 har USD/SEK backat över 16 procent och står i skrivande stund i 9,21 kronor.

Här är en länk till inlägget från häromdagen med aktuell fördelning i portföljen: https://petrusko.blogspot.com/2025/12/fordelning-portfoljen-251229.html

Flera av mina tråkiga gubbaktier har gått mycket starkt i år. Ett utav dem är Axfood och där har jag haft tur när jag gjort en sådan där dum grej som jag egentligen försöker undvika. Jag sålde och köpte åter. På det viset har jag krämat ut än större avkastning ur Axfood under 2025 än den mäktiga prestandan aktien genererat.


Under 2025 har jag allokerat en hel del slantar i småbolagsinriktade Svolder samt fastighetsbolaget Platzer. Gemensamt har dessa att det är sektorer/verksamhet som inte är värst hett på börsen nu. De drar ned prestandan för mig men jag ser till långsiktig potential. Bolagen presterar hyggligt men framförallt har de god potential framöver. Jag har tagit position för framtida uppgång. 

Nu på slutet av året har jag gått över till att göra alla nya investeringar hos Montrose. De har avsevärt lägre avgifter än Avanza och de har framförallt inte en massa giriga usla upplägg på samma vis som Avanza. Valutaväxlingsavgiften är hutlösa 0,25 procent hos Avanza och den tar de på allt allt, även dina utdelningar du får i utländsk valuta. Montrose har som högst 0,12 procent valutaväxlingsavgift och de tar ingen avgift på de utdelningar du tar emot. Hos Montrose trillar utdelningarna in ungefär när man förväntar sig dem. Hos Avanza dröjer det alltid flera dagar extra. Avanza sitter på dina slantar några dagar innan du ser dem. Så klart skyller de på en underleverantör men det är ju bara idiotiskt att skylla på någon annan. Det går knappt hitta en dyrare mäklare än Avanza idag. De har inte hängt med i utvecklingen öht och är fat and happy.

Som jag nämnt regelbundet här på bloggen har jag även konto hos SAVR där jag investerar i diverse fonder. Vanliga fonder samt vissa börshandlade fonder. Där äger jag tex Aktiespararna Direktavkastning B och KNG First Trust Dividend Aristocrat...

Med start 2026 och framåt kommer mina investeringar vara utspridda på en handfull mäklare. Fram till nu har jag enkelt följt min utveckling via siffror hos Avanza. Framåt får jag pussla ihop en helhet själv ifrån mina olika mäklare. Det gör jag så klart redan via Excel men där sker uppföljning på annat sätt.

En sista grej apropå tråkiga gubbaktier samt för det är så vanligt att folk har fel uppfattning om totalavkastning i Xact Norden Högutdelande. Mitt största innehav som vägt bortåt 40 procent av portföljen under året. Mot slutet av året har jag nallat lite ifrån den där allokeringen och innehavet är nu cirka 30 procent av portföljen. Hur som helst. Dess totalavkastning under 2025 är +21,34 procent. Jag har investerat i fonden sedan den startades 2017. Den innehåller min typ av bolag. Det är stora stadiga bolag som pyntar god utdelning.



6 kommentarer:

  1. Ifall man nu skulle vilja köra med inkomstinvestering via olika fonder, som tex CC, hur skulle ett sånt upplägg kunna se ut för att få lite riskspridning?

    blanda winc med lite montrose monthly?

    Undrar när svenska versionen för optioner dyker upp för montrose?

    SvaraRadera
  2. Några tankar om ibkr när de skaffat isk, finns inte så mycket information i Sverige, det jag sett är att de är gigantiska internationellt.

    SvaraRadera
  3. Tack , jag kollar varje vecka din blog, och lär mig bara och sparar till min pension när jag är 55 .

    SvaraRadera
  4. Säljer du av ditt Avanza innehav?
    Har börjat på SAVR oxå med etf då dom är billigare o gratis courtage på en del av dom som jag sparar i

    SvaraRadera
  5. Gott nytt år Petrusko! Tack för alla bra inlägg under 2025.

    SvaraRadera
  6. Hej! Tack för all inspiration! Kommer också öppna konto på Montrose, trött på Avanzas dyra avgifter. Har inte varit medveten om att de tar växlingsavgift på utländska utdelningar. Det är ju inget som syns på notan. Är denna avgift inbakad i växlingskursen? Eller hur ser man den? Gott Nytt börsår!

    SvaraRadera

Mitt börsår 2025

  Ett starkt börsår är till ända. Storbolagsindex i form av Avanza Zero (SIX30RX) har presterat nära 20 procent avkastning. Jag ligger en go...