Vid årsskiftet 2024/2025 stod dollarn i 11 kronor. Sedan dess har den backat cirka 15 procent och man får idag pynta 9,41 kronor för dollarn. Den svenska kronan är stark och mycket pekar på att den kan stärkas ytterligare mot dollarn framöver.
Vid årsskiftet där runt 11 kronor för dollarn var jag avig till att köpa tillgångar noterade i dollar samt avig till att ha allt för stor del av portföljen i dollar.
Nu ser det som sagt ut som att dollarn skall backa än mer framöver mot svenska kronan men här på 9,4 kronor tycker jag inte det är lika riskabelt. Kanske kostar dollarn 8,5 kronor om ett år men det kan jag leva med. Portföljen och dess prestanda kan liksom svälja en sådan nedgång över tid. Att svälja nedgång hela vägen från 11 kronor till 8,5 kronor svider desto mer dock.
Med detta sagt är jag inte längre lika avig till investeringar noterade i dollar ändock är jag inställd på att dollarn kan tänkas backa mer.
Valutan rör sig upp och ned över tid. Ibland kostar dollarn 7 kronor och ibland kostar den 10 kronor. Den går inte rakt upp över tid som vissa hävdar. Beroende på startdatum i en graf kan man få det att se ut så men nej då så är det inte. Det går upp och det går ned och det går upp igen. Inom ett spann likt ett gummiband brukar jag säga.
Att förutspå hur valuta skall utvecklas är inte lätt och kanske inget man skall lägga allt för mycket energi på. Att förstå risken när dollarn kostar 11 kronor och hur det påverkar portföljen om man har mycket globalfonder tex ja det är ju viktigt. Att inte göra massiva köp i dollarnoterade tillgångar när dollarn står i 11 kronor var rätt denna gången och nästa gång dollarn står i 11 spänn har man anledning att vara försiktig igen. Tänk på gummibandet som drar sig tillbaka efter det är i utsträckt läge.
Nej jag lägger egentligen inte så mycket energi på det här med valuta. Det jämnar ut sig över tid men när dollarn kostar 11 kronor tar jag det varsamt. Skulle dollarn gå ned till 6,5-7 kronor tänker jag på gummibandet igen och hur det på sikt kommer dras upp igen. Där är jag extra köpsugen på dollarnoterade tillgångar alltså.
Där är saker som kan sätta käppar i hjulet. Det är stökigt politiskt läge i USA och statsskulden ser minst sagt problematisk ut. Hur det skall spela ut är inget jag spekulerar i men det är heller inget som oroar mig till en grad att jag räds dollarn.
Om du inte redan har koll på dollarns betydelse i globalfonder så är det så att de består till cirka 70 procent av dollar. Man bör se en globalfond som en ren exponering i dollar. Det är i princip vad det är. Går dollarn ned så minskar värdet på din globalfond. Omvänt så kan en stigande dollar öka värdet för globalfonden mätt i svenska kronor. Det var anledningen att globalfonder gick så rackarns starkt under en period fram till årsskiftet. Något många inte riktigt ville ta in utan såg som det nya nu att globalfonder skall stiga 20-25 procent per år. Ah, så enkelt är det. Bara köpa globalfonder och chilla.. (nej för bövelen det är det inte).
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar