Jag har ägt investmentbolaget Svolder under lejonparten av de senaste 25 åren. Några år har dock gått nu sedan bolaget fick lämna min vanliga börsportfölj (den jag skriver om här). Jag har haft kvar bolaget i ett pensionskonto. Värderingen blev skyhög för några år sedan när investmentbolag var stekhett och småbolag ännu inte gått in i en svag period.
Det är fortsatt en svag period för småbolag och Svolders värdering har gått ned till klart rimliga nivåer. Summan av det är en usel totalavkastning de senaste åren.
Jag har köpt in mig i Svolder igen. Det är ett bra bolag och jag tror på småbolag som grupp i långa loppet. Jag förväntar mig inte att vändningen för småbolag sker här och nu. Det kan mycket väl dröja ett bra tag till. Det är dock svårt att pricka in och när det väl sker kan det gå ganska snabbt. Värderingen i Svolder är okej här kring 7 procent substansrabatt och jag är beredd på att småbolag kan gå svagt på börsen ett tag till innan det får fart. Vill man köpa till en rimlig värdering så är sådana här svaga perioder ett tillfälle att göra så. När småbolag är hett och alla älskar Svolder kommer värderingen se annorlunda ut.
Apropå investmentbolag så är jag attraherad av kanadensiska Power Corporation of Canada. De äger bolag främst i finanssektorn. Värderingen är okej och historisk prestanda imponerar. Inget jag äger i skrivande stund.
Power Corp är intressant. Dom äger en hel del i GBL också, som jag helst inte vill äga direkt eftersom man bara får tillbaka hälften av den belgiska källskatten.
SvaraRaderaTjena Petrusko,
SvaraRaderakul att du tar upp både Svolder och Power Corp. Jag delar din syn på bägge. Svolder är ett nytt innehav för mig i år, mitt bet är att vändningen för småbolagen kommer och dessutom ger jag tummen upp för deras relativt nya utdelningspolicy kombinerat med kvartals-utdelningarna som utlovats.
Power Corp har jag ägt sedan 2022 och de har blivit något av en favorit i portföljen med stadigt ökande utdelningar och fin kursutveckling. Känns som en väldigt stabil pjäs med försäkringsbolaget Great-West Lifeco som största innehav. Ca 50% av värdet om jag minns rätt. Power Corp handlas också till en rabatt mot substansvärdet. Just nu ca 10%. "What's not to like" liksom. Hoppas du också slår till så att vi får ta del av dina kloka funderingar om PC framöver.
Det enda som tar emot en aning, iaf för mig, med att ha större kapital investerat i utländska bolag, speciellt såna som är "mindre kända", är ju avsaknaden av nyhetsflöde och brist på "brus". Men det kan ju vara en fördel också när jag tänker efter ;)
Tjena Knocker,
RaderaTack för din kommentar och grattis till en utmärkt investering där i Power Corp. Den har ju gått mäkta starkt sedan 2022. Vi får se hur jag gör med den. Det är onekligen ett fint bolag men jag har ju befintliga investmentbolag att öka i och andra här på hemmaplan att gå in i.
Mvh petrusko
Spiltan Globalfond Investmentbolag äger powe Corp. F.ö en bra fond att komplettera en vanlig global indexfond enl min åsikt.
SvaraRaderaHälsningar
/Roger
Yes, och på Savr finns Spiltan Globalfond Investmentbolag med bra rabatt dessutom
RaderaHar du tittat på storebrands småbolag utdelare?
SvaraRaderaJag har ägt svolder länge och gillat både bolaget och avkastningen. De senaste åren har dock varit en prövning och jag blir inte riktigt klok på Risbecker om jag ska vara ärlig.
SvaraRaderaAktiepappa - en blogg om ekonomi och aktier
Tjena,
RaderaJag förstår och jag tror att fler med dig funderar kring Risbecker. Som jag poängterar i inlägget är det en svag period för hela sektorn under den tid han varit VD. Det är svårt att döma honom på den perioden. En tråkig start oavsett. För honom men även för oss ägare. Man vill ju ha en bra känsla och uppfattning om bolagets VD och det har man ju inte riktigt fått ännu.
Mvh petrusko
hej Petrusko!
SvaraRaderaJa svolder e fint bolag om man vill äga småbolag!
själv kör jag på plus fonders småbolags fond och har även nordnets småbolags fond1vilken tycker du e bäst av dem?
e säker på du gillr nog plusfonders mer än nordnets variant som e syntestisk fond!
Tjena,
RaderaMja Nordnets fond är nog okej men jag gillar PLUS småbolagsfond. De har en mycket effektiv förvaltning som leder till låg totalkostnad och bra tracking utav sitt index.
Mvh petrusko
Hej Petrusko
SvaraRaderaÄnnu ett bra tips på POW
Du gör det lätt för oss med nya innehav
Fin historik av utdelningshöjningar .
Valutarisken får man väl ta .
Blir ett tryck på köpknappen
Tjena Johan,
RaderaJag tror det är en bra investering på lång sikt. Önskar dig lycka till.
Mvh petrusko