Jag testar förändring i SEBs indexfond

 


Kanske minns du att jag påpekat en negativ sak med den fina indexfonden ifrån SEB men oavsett kommer en kort reminder här; Handeln har varit ovanligt seg i den här fonden jämfört med fonder ifrån andra fondbolag. Man har dunkat in en order och fått vänta flera dagar på att få sitt avslut. Affären har inte ens skett snabbt utan det har varit att köpet sker sent och sedan har det tagit några dagar efter det innan man ens ser sitt avslut.

Ingen big deal i långa loppet men jag har ändå lyft fram det här några gånger på twitter för att vurma för förbättring.

Idag när jag tittade till fonden noterade jag annan info om handel i den. Om det är fel hos Avanza eller om det faktiskt stämmer återstår att se. Jag har idag dunkat in en köporder på fonden för att se om det funkar enligt utlovad info hos Avanza.

Köporder innan klockan 12 sker samma dag och syns på kontot tidigast samma dag.

Det här hoppas jag stämmer då det vore en rejäl förbättring av den här fonden. Jag återkommer med nytt inlägg när jag fått besked om avslut.

Jag gillar den här fonden och äger den sedan tidigare. Den ger exponering i nästan hela Stockholmsbörsen. "Nästan" för att den har ett ESG-filter och väljer bort några bolag men det är inte många och tyvärr så det ser ut i nästan alla fonder nu för tiden. PLUS fonder har en fin fond som följer Stockholmsbörsen utan ESG-filter. Den gillar jag förstås också.

Jag äger SEBs fond utav andelsklass B och den pyntar 3,5 procent utdelning. Läs mitt inlägg om SEB Sverige Indexnära B i länken nedan:

https://petrusko.blogspot.com/2023/05/seb-sverige-indexnara-b-med-cash.html

7 kommentarer:

  1. Håller med SEBs fonder känns generellt så himla sega. Därför har jag uteslutande valt Handelsbanken eller Länsförsäkringar.

    SvaraRadera
  2. Hej Petrusko.
    Tror att den syns på kontot dagen efter hos Nordnet, har haft Avanza tidigare och där tog det flera dagar som du är inne på.
    /Micke

    SvaraRadera
  3. Den är så otroligt seg den fonden så jag sålde och köpte istället storebrand sverige b. Har även storebrand global low vol b och storebrand global all countries b. Blir en fin utdelningstrippel i juni.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjena,
      Absolut en fin trippel där i juni. Storebrand fonder är mycket snabbare att handla än SEBs supersega fond. Förhoppningsvis är SEB snabbare nu, vi får se hur det går för mig.

      Mvh petrusko

      Radera
  4. Hej, Jag bytte till Handelsbanken Sverige 100 Index(B) darför tog så lågt tid att genomföra köpet. Mycket snabbare-1 dag

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjena,
      Tack för din kommentar. Handelsbankens fond Sverige 100 är rimlig och som du säger så är handeln i deras fonder mycket snabbare. Förhoppningsvis är SEB bättre nu, vi får se hur det går för mig.

      Mvh petrusko

      Radera