Latour snart Q2 rapport 2026

 


Onsdag den 19 augusti släpper investmentbolaget Latour sin rapport för Q2 2026. Ovan är en bild hur de större innehaven utvecklats under kvartalet. Det påverkar bolagets substansvärde. Det här kommer inte komma som en förvåning för marknaden då det är mycket lätt att följa substansvärdets utveckling på daglig basis. Vi vanliga småsparare gör det med fördel via sajten ibindex. Proffsen har sina verktyg till stöd att följa utvecklingen.

Apropå det där Ibindex så är substansvärdet idag den 17 augusti cirka 202,5 kronor. Latour handlas just nu till 191,7 kronor vilket innebär en värdering om cirka 5,5 procent substansrabatt. Det är en rimlig värdering för Latour. 

Investmentbolaget äger fina börsnoterade bolag och en högkvalitativ onoterad del. Det är viss tilt åt byggsektorn och den har inte gått strålande på senare år.

Jag förväntar mig ett lugnt mottagande av rapporten på onsdag. Det är som sagt ingen överraskning att portföljbolagen gått lite svagt på börsen under perioden. Latour har meddelat att de släpper rapporten klockan 08:30 den 19 augusti.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar