Den här ETFen pyntar utdelning varje månad och jag har skrivit ett inlägg om den senaste utdelningen sedan starten i februari. Nu tänkte jag inte skriva ett inlägg då det var tänkt att infon skulle vara ute hos diverse plattformar i god tid. Det har blivit något knas hos Avanza som inte visar infon trots att de har den. Hur som helst är det enligt nedan.
Med X-dag fredag 30 maj är utdelningen på 0,42565 kronor per andel. Paydate är en bit in i månaden efter som vanligt. Kring den 10:e månaden efter.
Läs mitt inlägg med mer info om Montrose Global Monthly Dividend ETF: https://petrusko.blogspot.com/2025/02/montrose-global-monthly-dividend-msci.html
Den här fonden har gjort precis det den skall sedan start. Den följer globalindex med en viss begränsning på uppsidan på grund av optionerna. Optionerna ger en garanterad intäkt och den används för att generera 6 procent direktavkastning i årstakt. Globalindex och valutan dollar har backat sedan den här fonden startades. Att fonden har gått ned är inget konstigt över huvud taget. Är man grinig över nedgången i fonden så har man inte på börsen att göra. Då har man inte tillräcklig kunskap/förståelse för investering på börsen.
Du har helt rätt Petrusko angående de som är griniga för att andelskursen har gått ner.Jag ser det som ett perfekt tillfälle att kunna köpa alltfler andelar billiggare än vad jag kunde när den introducerades.Tänk dig vilken fin DA det blir på de andelarna som man köper för under 85 kr om/när kursen är över 100 kr eller 120 kr.Det är bara att räkna så inser man att det är "fyndläge" i denna månadsutdelande ETF.en.Köp och behåll eller köp på röda dagar och ta ta hem snabba vinster på blåa dagar för det ena behöver inte utesluta det andra i och med att denna ETF:en handlas i svenska kronor.Mvh Peter Jansson
SvaraRaderaTack för bra info.
SvaraRaderaKolla gärna på min informativa video som handlar just om Montrose Global monthly dividend ETF
https://youtu.be/GYJS4UbDe6E
Är det 6% på navet, tänker mig hur utdelningen ser ut beroende på hur börsen mår? tänker ifall någon köpte vid 100 o den ligger på 85 nu
SvaraRaderaTjena Nicky,
RaderaJa det är 6 procent på NAV. Eftersom index stiger över tid bör det leda till högre utdelning i kronor mätt på lång sikt.
Mvh petrusko
Hur funkar det med orderdjupet/market maker? Upplever att det är tunt på köpsidan jämfört m t.ex xact högutdelande… just nu ligger det 25 st på köp 84,95 och små poster nedåt till 84,83 så totalt ca 3000 på köpsidan och 27.000 på sälj för Xact finns i alla fall ca 30.000 på köpsidan och du kan få ut ett par 1000 utan att rassla igenom nivåerna
SvaraRaderaTjena,
RaderaOrderjupet har fler rader än de 5 du ser hos din vanliga mäklare. Man kan köpa och sälja för flermiljonbelopp i fonden när som helst.
Montrose använder endast 1 Market Maker och den har inte lika tight med orders som tex Xact Högutdelande. Xact-fonden har flera MM. Montrose kollar på att utöka det där.
Mvh petrusko
Är man inte helt säker på hur dessa optionstrategier fungerar kan det vara värt att notera att Lundbergs handlas till 14 procent rabatt. Holmens skogar och vattenkraft. Hufvudstadens fastigheter bred exponering mot Industrivärden. Handelsbanken. Väl värt att överväga som en investering. Roade mig med att läsa Fredriks inledning på Årsredovisningen. Lite av Buffett över det hela.
SvaraRaderaMvH Lars
Vilken Årsredovisning menar du? Låter läsvärd!
Radera/Christoffer.
Tjena Lars,
RaderaHan inspirerar mig Fredrik Lundberg. Typen av bolag han investerar i är liknande de jag gillar. Långsiktigheten och lugnet när det stormar.
Mvh petrusko
@Anonym
SvaraRaderaÅrsredovisningen 2024. Tycker VD på ett bra sätt går igenom innehavsbolagens styrka och svaghet. Bra skrivit. Fredrik konstaterar Lundbergs kassaflöde är stabilt och möjligör investeringar utan att öka skulderna. Musik i mina öron. Man jobbar vidare utdelningar erhålles aktieägarna får sin del resten investeras i det man redan har och kan bäst. Några bra tankar om man skall öka antal bolag som man investerar i.
MvH Lars
Bra alternativ om man vill ha hög DA men faktum kvarstår att man hade fått högre avkastning till lägre pris i andra etf'er som följer MSCI World under samma period.
SvaraRaderaJag förstår ditt resonemang. Det du missar är olika mål med investeringar. Om jag som 40+ söker sidointäkter IDAG, inte sen, så skapar det två problem med att ha en index etf utan utdelning. Först att jag måste sälja andelar för att få intäkter men också att jag kommer sälja av andelar när börsen står högt men även när den står lågt. Att säja av andelar när portföljen lyser -35% känns inte så roligt. Speciellt om det inte tillförs nytt kapital. Vissa investerare föredrar kassaflöde idag och inte långsiktig tillväxt. Jag tycker en bra parallell är fastighetsinvesteringar. Om jag vill ha inkomsten idag vill jag ha positivt kassaflöde, dvs hyresgästerna betalar mig hyra idag. Har jag en långre tidshorisont så hade jag kanske köpt en fastigheten utan positivt kassaflöde idag och renoverat, väntat på att huset ska öka i värde och sälja det med vinst. Visst kan man säga att det huset du reboverade som såldes med 1 miljon i vinst skapade mer pengar, men det tig långte tid och du kunde inte ta den där resan med kidsen när
Raderasom var små, du kunde inte väcla ner jobbet medan du hade energi kvar osv. Men det fantastiska är att olika investeringar kan ge olika personer och mpl det dom vill ha. Det handlar om vad DU prioriterar. För lin del prioriterar jag 12000+ i utdelningar i månaden idag jämfört med 25000 som 69 år. Med det sagt är indexinvestering aldrig en dålig ide.
Fantastiskt bra svar. Man blir lite trött ibland på alla som nästa religiöst ska predika sin investeringsfilosofi.
RaderaVäl skrivet! Få som lever i nuet - känns som många kommer lämna stora portföljer till efterlevande.
RaderaJag är själv den som redan nu kryddar min vanliga lön med extra semester och annat skoj
Tror du montrose kommer släppa en sverige index etf med hävstång precis som den som kom nyligen för global?
SvaraRaderaAtt skriva att någon inte har på börsen att göra för att denne är ifrågasättande av utvecklingen, ja det låter lite som att det är ett betalt samarbete trots allt .
SvaraRaderaHerregud, hur blåst är du? En investering som följer ett index som har fallit + försvagning av valuta är som gjort för att gå dåligt. Då klandrar man inte en etf för det, då har man inte på börsen att göra. Det var nog menat till exakt såna som du som saknar kritiskt tänkande.
RaderaDu missförstod nog poängen. En del klagar direkt på en fond eller aktie, så fort kursen går ner. Men dessa personer missar kanske att hela börsen eller indexet som fonden följer har gått ner. Det spelar ingen roll hur bra en fond eller aktie är, en nedgång kommer ändå förr eller senare. Och klarar man inte av nedgången, eller om man ifrågasätter att en fond sjunker när den bara följer ett index som i sin tur har gått ner, då har man inte på börsen att göra, för då förstår man inte hur saker och ting hänger ihop. Man kan absolut ifrågasätta en fonds eller ett indexs utveckling på 1, 3, eller 5 år jämfört med andra fonder/index, men att ifrågasätta varje nedgång som dessutom går att förklara med ett bakomliggande indexs fall och/eller växelkurs, det tyder på bristande kunskap. Det finns inget värdepapper där kusen går i en rät linje uppåt. Då får man hålla sig till sparkontot.
RaderaFunderar på att ta in denna i min huvudportfölj, för den nyfikna kan jag rekommendera att lyssna på avsnitt #42 i Montrosepodden där de presenterar denna ETF
SvaraRaderaOm jag köper denna en dagtid i Sverige. Vilken kurs köper jag då de utländska innehaven till?
SvaraRadera