På måndag noteras en ny börshandlad fond på Stockholmsbörsen och där är en grej med den som är viktig att förstå. Fonden investerar i ett globalindex men utöver det ställer den ut optioner mot sitt innehav. Optionerna ger en garanterad intäkt men de ger också någon annan rätt till all kursutveckling över en viss nivå. Med ovan mäktiga handgjorda graf tänkte jag illustrera vad som egentligen händer i en sådan här fond.
Pil nr 1. Börsen stiger och man är inte med på hela uppgången eftersom fonden ställt ut optioner som ger någon annan rätt till de där sista procenten uppe på toppen där.
Pil nr 2. Börsen backar och tack vare optionsintäkter har man en mindre dålig utveckling.
Man kapar lite utav toppen och det man får är en hög utdelning och en mindre dålig utveckling när börsen går ned. Tillsammans ger detta en lite dämpad utveckling av börsen. Nedan bild visar hur det kan te sig sett som totalavkastning:
Läser du på en telefon kanske det är svårt att se men på dator torde det synas siffror osv. Över en period som spänner sig från januari 2018 till nu ungefär så har globalindex genererat en årlig avkastning om 15,45 procent i snitt. Covered Call-strategin som Montrose Global Monthly Dividend ETF använder har genererat 13,04 procent årlig totalavkastning.
Covered Call-fonder likt den här ifrån Montrose ger dig:
Sämre totalavkastning än index.
Hög utdelning.
En dämpad utveckling då den klipper toppar och bottnar via optioner och dess intäkter. Lite mindre nedsida alltså och priset är sämre totalavkastning.
När man förstår detta kan man ta ställning till om fonden är av intresse. Själv passar den mig bra då jag föredrar en dämpad/försiktig inriktning.
Nedan är en länk till ett inlägg jag skrivit om fonden. I det finns även en länk vidare till fondbolaget med mer info: https://petrusko.blogspot.com/2025/02/montrose-noterar-etf-pa-stockholmsborsen.html
Hej Petrusko,
SvaraRaderaMed tanke på avgiften, hur tänker du kring att göra små köp på tex 2000:- i denna fond? Jämfört med tex JGPI.
Mvh Daniel
Tjena Daniel,
RaderaBeroende på var man handlar och kundkategori så är det olika hur små belopp som är rimligt att handla för utan att courtaget blir onödigt betungande.
Hos Montrose kan man handla den courtagefritt och därmed funkar mindre belopp som tex 100 kronor om nu en andel kostar det.
Hos Avanza är minimicourtaget 0,25 procent och lägst 1 krona. Där behöver man således handla för minst 400 kronor.
JGPI har betydligt högre courtage hos flera mäklare som tex Avanza eller Montrose och därmed olämplig för små belopp som 2000 kronor.
Mvh petrusko
Missa inte heller att det går att månadsspara vissa ETFer courtagefritt på Nordnet. Jag har därmed en stående investering i JGPI courtagefritt hos dem.
RaderaDet väldigt många investerare glömmer är att en dämpad utveckling med månatliga utdelningar är något som jag och många andra föredrar framför värdeförändringar på en dag med ner eller upp med 100000-tals kr för innehaven i portföljerna per dag utan att man tjänar några pengar.Det går väldigt fort ner för värdet i portföljerna när börsen är sur medan det tar längre tid att återhämta ett tapp på t.ex 100000 kr på en dag.Det är inte ens säkert att värdet på innehaven återhämtar sig när det har gått ner.Nu när jag enbart har utdelande värdepapper i mina portföljer så rör sig värdet i mina portföljer (trots att jag använder mig av hög belåning) bara upp eller ner med ca 10000-20000 kr på en dag samtidigt som jag flera gånger varje månad får in nya pengar från utdelningar att betala av räntan på belåningen och köpa allt fler andelar i utdelande värdepapper som gör att värdet i mina portföljer sakta men säkert stiger även om det på daglig basis varierar.Gör alltid er egen analys om de värdepapper ni vill investerar i och förstår ni inte er på hur de fungerar eller om de inte passar in i er portfölj så välj något annat värdepapper istället.Mvh Peter Jansson
SvaraRaderaDet här med optionerna är inte helt lätt att förstå. Framstår lite som jordens nionde underverk. Bolagen delar kanske ut 2 procent. Sedan trollar man fram 4 procent ytterligare ur optionshatten.
SvaraRaderaMen vad är det du inte förstår min son
RaderaA point well taken.
RaderaMvH Lars
Ja, min son. Nu ska vi förklara för dig.
RaderaVäldigt intressant, hur står sig utdelning och totalavkastning jämfört med xact högutdelande och JGPI? Skulle vilja se dem i grafen också som jämförelse
SvaraRaderaJapp, jag med och en kommentar kring det. Tack
RaderaXact högutdelande har inga magnificent seven så den kan inte konkunkurera med en globalfond när de går så bra som de gjort.
SvaraRaderaInformativt och bra!
SvaraRaderaAktiepappa - en blogg om ekonomi och aktier
Trevlig ETF som är i tiden. Den ska jag ha!
SvaraRaderaOm de rullar terminer/calls så kommer ju ETFen att drunkna i omkostnader. Indexet de jämför med verkar dessutom inte utdelningarna inkluderade, så de kan försvinna i avgifter.
SvaraRaderaFörsökte se närmare i fondprospektet, men det hänvisar till länkar som inte fungerar. Denna är död: https://www.morganstanley.com/indices/qis/ZAD1M63XMS0Y
Är det ett index med eller utan utdelningar de jämför sig med?
SvaraRaderaDet är med utdelningar
RaderaHejsan.
SvaraRaderaVad har fonden för ticker? Verkar inte ligga upplagd hos Avanza ännu.
Mvh Daniel
Hej Daniel,
RaderaFonden finns inte ännu. Det är en ny fond som börsnoteras på måndag. Då kommer den finnas i Avanzas system. Då söker du på Montrose och får en träff med svensk flagga och namn Monthly Dividend...
Mvh petrusko
Den går att handla courtagefritt på Montrose.
RaderaAktiepappa - en blogg om ekonomi och aktier
Kommer köpa denna för beloppet jag får av Akelius som blev uppköpt.
SvaraRaderaMvh
Men varför vill man inte välja det som ger bättre långsiktig totalavkastning? Klarar du inte att hantera svängningar?
SvaraRaderaköper du kryptocertifikat med hävstång bara för det har högre potential också? Nej, allt handlar om riskhantering, vilken avkastning du vill ha och till vilken risk
RaderaOm man visste hur framtiden för olika värdepapper kommer att avkasta så väljer man ju givetvis det som ger bäst avkastning, men hur börsen kommer att gå i framtiden vet vi inte mer än att börsen brukar stiga.Däremot är det inte säkert att alla aktier, alla fonder eller alla andra värdepapper kommer att stiga över tid.Vi som redan är ekonomiskt oberoende behöver inte maximerar avkastningen i våra portföljer utan vi föredrar att få ett stadigt flöde av nya pengar via utdelningar in på våra konton.Vi som är ekonomiskt oberoende vill ha lägre risk efter att vi har tagit väldigt hög risk under tiden som vi byggde upp våra portföljer för det är väldigt lätt att förlora sina pengar om man tar för stora risker och väljer fel värdepapper att investera sina pengar.Tur på börsen kan de flesta investerare ha något år eller några år, men att varje år öka värdet i sina portföljer när man redan är rik är viktigare än att vara den som får bäst avkastning ett enskilt år på börsen.För min del räcker det om jag får 5-6% i utdelningar/värdeökning om året i mina portföljer för att leva väldigt gott, men jag siktar på att få 12-15% då jag även använder mig av belåning i mina portföljer.Förra året fick jag drygt 40% i avkastning innan jag valde att ta hem vinster och sänka risken och sänka belåningen i mina portföljer.Det spelar inte någon större roll om värdet i mina portföljer ökar med en eller flera miljoner utöver utdelningarna då mina utdelningar redan täcker mina utgifter flera gånger om och jag har inget behov av att öka mina utgifter med att köpa en villa, bil eller båt eller annat som jag inte har något behov av då jag värdesätter annat i livet nu när jag är 58 år.Att vara ledig 24/7 och kunna göra vad jag vill när jag vill utan att behöva bry mig om vad det kostar är något som ger mig livskvalité.Mvh Peter Jansson
RaderaInte hittat den än på Avanza. 09:15 24e.
SvaraRaderaTjena,
RaderaNä Avanza är sega. Den finns hos diverse andra mäklare, tex Nordnet. Den dyker upp i sinom tid hos Avanza.
Mvh petrusko
Ganska väntat. Vet inte varför Avanza är så här. Känns mer och mer som en segare storbank.
RaderaJa så är det tyvärr. Avanza gör avkall på en hel del grejor som är negativt för kunderna men ger mer vinst till Avanza. Allt år ju inte kass så klart, de är bra på många sätt men det har eskalerat de senaste åren det här att det blir mer till Avanza och mindre till kunden.
RaderaMvh petrusko
Exakt vad jag känner. De är inte på något sätt dålig i allt, dock har det skett en markant skillnad mot det mer negativa hållet det senaste tiden. Allt från seg support, till nya produkter och teknikstrul.
RaderaVerkar finnas ute på Avanza nu, dock går den bara att sälja… 10:38
RaderaNu är den upplagd på Avanza, men köpknappen är grå.
RaderaFår detta när man (försöker) handla den på Nordnet ""Din order misslyckades. Värdepappret saknar information om målmarknad och är därför inte tillåtet för handel till icke-professionella kunder""
SvaraRaderaTror inte majoriten av Petruskos läsare behöver hetsa upp sig allt för mycket. Kollade på Nordnet fonden går att handla. Samtidigt kan Lundbergs handlas kring 15% rabatt. Här får man klassiska realtillgångar som skog och fastigheter. Att investera bra är som att sitta och titta på när målarfärgen torkar på det staket som du ägnat en förmiddag åt att måla.
SvaraRaderaMvH Lars
Tjena Lars,
RaderaJag tycker att Lundbergs är ett "screaming buy" här på en substansrabatt en bit över 10 procent. Det i kombination med god potential generellt i bolagets innehav och specifikt så i den stora fastighetsexponeringen. Den sistnämnda har tyngt bolagets prestanda en tid och sannolikt även bidragit till den ökade substansrabatten. Jag ser det som en fin potential nu när räntorna gått ned igen och fastigheter på nytt står inför en period av sjunkande avkastningskrav.
Mvh petrusko
Ajdå, trodde det var mig det var fel på. Så jag gjorde alla de femtioelva utbildningarna på Avanza o Nordnet på arbetstid igår för att "låsa upp" MONTDIV. Well well, får väl snart typ lägga till "rektor på nätbank" på cv:t. 🙂
SvaraRaderaTjena Sulan,
RaderaDet skadar ju inte att vara lite rektor i saken =) Ah surt att det krånglade men den fungerar nog idag eller imorgon. När jag kollar nu innan börsen öppnar ser det ut som att den fortfarande inte fungerar hos Avanza men de har ju hela dagen på sig.
Mvh petrusko
Hej,
RaderaSkulle uppskatta någon sorts inlägg/kommentar om skillnaden på denna och JGPI?
Det börjar bli mycket produkter där ute nu och svårt att välja bland allt som finns.
Tack för en fantastisk blogg
Mvh
hej petrusko!
SvaraRaderaDu som har koll på läget!Den köps i SEK på börsen!
Är utdelningen i SEK också?
Mvh Patrick!
Tjena Patrick,
RaderaYes utdelningen är i SEK.
Mvh petrusko
Tillför denna nått om har XACT, WINC ,INCU och alla tre JPM Premium income?
SvaraRaderaTjena,
RaderaMnja den blir liksom bara lite mer av samma. De gör inte exakt samma sak någon av de olika Covered Call-fonderna men i grund och botten är det ju snarlikt. Om man investerar regelbundet kan man ju överväga att gå över till att göra nya köp i Montrose-fonden om man nu gillar den.
Jag kommer äga den parallellt med de andra CC-fonderna jag redan har. Inte för att jag behöver det men jag sprider gärna min allokering över flera olika CC-fonder. Som lite hängslen och livrem. Det behövs förmodligen inte men kan vara lite gött ändå.
Att Montrose fond handlas i SEK är en stor fördel jämfört med de övriga. Det gör att jag föredrar att köpa mer i den framför de andra. Klart det gör skillnad att de andra redan har en hygglig del i portföljen och Montrose ETFen är pyttliten men det är starkt att slippa valutaväxlingsavgift oavsett.
Mvh petrusko
Givet optionsstrategin i produkten, kan man förvänta sig en utdelningstillväxt över tid samt en högre direktavkastning än 6% om man köper produkten efter en rekyl till lägre NAV?
SvaraRaderaLöneförhöjning över tid är viktigt så behöver förstå om yield on cost ökar över tid på investerat kapital 😊
Tjena,
RaderaJo det bör bli löneförhöjning över tid. Optionsintäkterna baseras på fondens NAV. Alltså hur mycket fonden kan ställa ut optioner mot. Över tid bör fondens NAV öka och därmed även optionsintäkterna. Sen medför det en sak som är viktig att förstå och det är att utdelningens storlek hänger med även åt andra hållet. Om börsen går ned mycket under en period och hänger kvar där nere så har ju fondens NAV också gått ned och därmed blir utdelningen lägre. Över tid går börsen upp men innehåller perioder av nedgång också. Många börsbolag höjer sin utdelning över tid oavsett hur dess aktiekurs går. Det blir en skillnad i en sådan här fond där det under svagare perioder kan bli lägre utdelning.
Det är under perioder det där. Över tid går börsen upp och därmed bör även fondens utdelning bli högre över tid.
Mvh petrusko
Intressant, stort tack för bra svar!
SvaraRaderaMisstänkte att det blir så men värt att bolla och synliggöra frågan.
Egentligen är ju då denna (som många andra produkter) värt att köpa vid riktiga sättningar och överreaktioner på nedsidan för att få en fin NAV-kurs och därmed säkerställa en stabil utdelning istället för att köpa på sig för mycket på toppen. Blir lite av en margin of safety.
Blir ju viktigare här eftersom utdelningen kan gå ner årsvis med lägre NAV än om man köper t ex en utdelningsaktie som oftast har en stabilare utdelningstrend där sänkningar är sällsynta.